EDEN-ESTONIA: Tervise- ja heaoluturism”

 Eesti Avastamata Aare Tervise- ja Heaoluturismi sihtkoht 2019 on Pärnumaa!

26. septembril 2019 Haapsalus Eesti Turismikonverentsi raames, kuulutati pidulikul tunnustamistseremoonial Eesti parimaks tervise- ja heoluturismi EDEN (European Destination of Excellence) sihtkohaks Pärnumaa. Võitja valis välja rahvusvaheline komisjon.

Konkursile olid oodatud osalema sihtkohad, mille heaoluturismi tooted põhinevad sihtkoha looduse, kultuuri- ja ajaloopärandil ning vaimsetel ressurssidel. Pärnumaaga võistles Eesti Avastamata Aarete konkursi finaalis veel neli sihtkohta: Haapsalu, Saaremaa, Narva koos Narva-Jõesuuga ning Setomaa. 

Konverents tõi kokku ligi 400 ettevõtjat, sihtkohtade arendajat ja turismiorganisatsioonide esindajat üle Eesti. Konverentsi programmis oli ka tervise- ja heaoluturismile suunatud teemablokk, millega saad lähemalt tutvuda siin. Pressiteate leiad siit.

72344226_428687360982432_9190656261643829248_n

 Eesti EDEN tervise- ja heaoluturismi sihtkohad

2019. aastal valis rahvusvaheline žürii Eesti parimaks heaolu- ja tervisepuhkuse sihtkohaks Pärnumaa. Finaalis olid lisaks võtjale veel Haapsalu, Saaremaa, Narva-Jõesuu koos Narvaga ning Setomaa. Kõik need viis piirkonda on pikkade traditsioonidega kuurordid, kus võib nautida nii spaamõnusid kui saada osa rikkalikust kultuuripärandist ja imelisest loodusest.

Pärnumaa on õigustatult terviseturistide ja heaolunautijate meelispaik. Siit võib leida  kuurordiarhitektuuri meistriteoseid, romantilisi puust villasid ja hulgaliselt kauneid liivarandu.

Pärnus on spaakülastus kohustuslik – elamus, mida siin on juba mitu sajandit tuntud ja hinnatud. Pärnust leiab tervelt üheksa suurepärast spaa- ja tervisekeskust

Nautige ka Pärnumaa ehtsaid maasaunu ja talurahva spaad. Peale kuumas saunas vihtlemist loob külma vette hüppamine unustamatu elamuse. Muistsed eestlased teadsid, et higistamine, vihtlemine ja saunaaur ergutab terveid ja ravib haigeid.

Looduses aja veetmine on rahustav kogemus. Võtke mõni aeg maha, nautige kauneid maastikuvaateid Soomaa ja Matsalu Rahvusparkides või turgutage end rabas või räätsamatkal.

Või tehke tiir peale Kihnu saarele, mis on pälvinud UNESCO vaimse pärandi tiitli traditsioonilise eluviisi, tavade ja kultuuripärandi säilitamise eest.

Aktiivne olemine on ka heaolu oluline osa. Pärnumaalt leiad Skandinaavia parimad algajatele mõeldud surfamise rannad ja surfikeskused, hulgaliselt matkaradu ja jalgrattateid, kaks suurepärast golfiväljakut ning võistlusrada Auto24ring, mis meelitab autohuvilisi tervest maailmast.

Pärnumaa söögikohad on eelkõige tuntud oma hea taseme ja andekate peakokkade poolest. Parimad restoranid kuuluvad Eesti Restoranijuhi soovitusnimekirja. Peale uhkete a la carte restoranide leiab ka palju erinevaid häid kohvikuid ning pubisid. Mitmetes saab nautida ilusat merevaadet ning õhtustada päikeseloojangul.

Kombineerige oma spaapuhkus sobivate tegevuste ja teenustega ning Pärnumaa tagab teie heaolu!

Vaata lisainfot www.visitparnu.ee

Haapsalu on kunagine vene tsaaride ja kuulsuste lemmiksuvituskoht, mis võlub tänaseni oma imelise puidust vanalinna, promenaadi, linnuse ja metsaradadega.

Eesti mudaravitraditsioon sai alguse Haapsalust ning sealse muda raviomadused on põhjalikult läbi uuritud ja selle kasulikkus on teaduslikult tõestatud. Spaahotell Laine ja Fra Mare Thalasso Spa Hotell pakuvad kaasaegseid teenuseid ning Fra Mare on ainuke spaa Eestis, mis pakub ka talassoteraapiat – merevett kasutatakse terapeutilisel eesmärgil.

Haasalus asub kõige soojema mereveega rand Eestis, Paralepa rand. Sooja veega on ka Aafrika ehk šokolaadirand, mis sai nime kohalike järgi, kes liigesevalude leevendamiseks end ravimudaga kokku määrisid.

Haapsalus toimub mitmeid kultuurisündmusi – siin leidub kõigile midagi! Naudi muusikalisi elamusi Tšaikovsky festivalil või Augusti Bluusifestivalil, paranda oma heaolu joogafestivalil või Itaalia veinipeol. Valik on suur.

Vaata lisainfot www.visithaapsalu.com.

Saaremaa on UNESCO biosfääri ala, kus traditsioonid kohtuvad innovatsiooniga ja austatakse säästvat eluviisi. Tutvuge saare kordumatu kultuuripärandiga või tehke väljasõit rikkumata loodusesse. Parima kvaliteediga kohalikku toitu pakkuvad restoranid ja mitmekesised spaateenused annavad lisaboonust. Kõige parem on Saaremaal aga mitte midagi teha – lihtsalt molutada. Värske õhk, merevesi, lainete loksumise hääl ja kadakate lõhn on parimad stressiravimid.

Saaremaa oma kaheksa spaahotelliga on tõeline spaaparadiis – siin pakutakse laia valikut hoolitsustest raviprotseduurideni ja mudaravist luksusliku heaoluni. Nautige GoSpas erilisi kohalikke KENA sarja kehahoolitsusi.

Saaremaal on üle 25 erineva sauna teiste seas Saaremaised kadaka- ja kasesaunad Grand Rose Spas.

Kohalik toit on tähistatud kvaliteedimärgiga “Ehtne”. Pea kõik Saaremaa restoranid kasutavad menüüdes kohalikke tooteid. Silverspoon auhinnaväärilisi restorane on Saaremaal lausa kaheksa.

Vaata lisainfot www.visitsaaremaa.ee.

Narva kaks keelt, kaks kultuuri ja kirev ajalugu tagavad elamusliku reisi. Ühenda Eesti-Vene piiril asuva Narva külastus kosutava puhkusega Eesti pikima mereäärse liivarannaga ajaloolises kuurordis, Narva-Jõesuus.

Narva meelitab Baltikumi ja Põhjamaade ühe võimsama kindluse, Hermanni torniga ja sealsete põnevate programmidega. Nautige kindlusest avanevat vaadet Venemaale ja tunnetage, kuidas saavad kokku Ida ja Lääs. Jalutage Narva rannapromenaadil, külastage ajaloolist Viktoria bastioni ning tutvuge Kreenholmi kompleksiga. Püsi aktiivsena arvukatel terviseradadel ning Äkkeküla ja Joaoru puhke- ja spordialadel.

Narva-Jõesuus saad lisaks kaunile rannale imetleda puitpitsiga kaunistatud ehitisi, nautida merehääli ja linnulaulu või männimetsa vaikust. Narva-Jõesuu arvukad spaad ja tervisekeskused vastavad ka kõige nõudlikuma kliendi ootustele ning pakuvad omanäolisi tervise- ja heaoluteenuseid.

Vaata lisainfot VisitEstonia.ee.

Setomaa on oma terviseteenuste, omanäolise kultuuri ja rikkumata looduskeskkonna tõttu suurepärane heaoluturismisihtkoht.

Tervise- ja heaoluturismi keskmes oma Värska sanatoorium oma muda- ja mineraalvee protseduuridega. Värska on ainus koht Baltimaades, kus saab nautida kogukeha mudavanne. Iga päev kulub umbes tonn ravimuda, mis taas loodusesse tagastatakse. Värskas kasutatakse ravis ka kolme sorti mineraalvett, mis saadakse 400-600 m sügavuselt.

Setomaal on kõige tavalisem kodune terviseteraapia saun, eriti just UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kuuluv suitsusaun.

Lisaks tervise- ja heaolupakkumistele ning rikkumata looduskeskkonnale on Setomaa tuntud ka omanäolise kultuuripärandi poolest. Külastage Setomaa vaatamisväärsusi, tutvuge arhailiste laulutraditsioonide, rahvariiete ja kultuuriga ning nautige toiduelamusi kohalikes turismitaludes, toidukohtades ja kodurestoranides.

Vaata lisainfot www.setomaa.ee.

 Eesti Avastamata Aarete EDEN sihtkohtade õppereis Tšehhi

7.-10.01. 2020 toimus EDEN sihtkohtadele õppereis Tšehhi. Reisi eesmärk oli tutvuda Tšehhi parimate tervise- ja heaoluturismi sihtkohtadega ja loomulikult õppida nende praktikatest ning ka võrrelda ennast. Külastati Prahat, Karlovy Vary’t ja Marianske Lazne’t. Prahas kohtuti Eesti suursaadikuga, kes tutvustas Tšehhi turismi eripärasid. Kahjuks külastab Tšehhit rohkem eestlasi, kui sealsed inimesed Eestit. Külastati turismiinfokeskusi, kohtuti turismiasjaliste ja spaa juhtidega. 

Mida on meie sihtkohtadel õppida? Kindlasti seda, et tuua meie kuurorti- ja terviseturismi traditsioone ja tooteid rohkem avalikku ruumi ja linnakeskkonda. Tšehhi on tuntud oma mineraalvee poolest, seda saab proovida paljudes kohtades. Samuti on nad nii suveniiridesse, hotellidesse ja linnakeskkonda toonud temaatilisi näitusi, esemeid ja lugusid. Nende põhiline terviseturismi klient on sakslane ja venelane  – kuidas saada saksa turist meie spaadesse? Tšehhis on ülekaalus ravispaad, keskmiselt veedetakse spaas 21 päeva. 

Mis meil on paremini? Kindlasti ei saa me kurta oma teenindajate keeleoskuse ja külalislahkuse üle, samuti sauna- ja veekeskuste kvaliteedi või spaade majasisese viidastuse üle. 

Õppereisl osalesid lisaks MTÜ lääne-Eesti turism inimestele ka Pärnumaa, Saaremaa, Hiiumaa, Haapsalu ja Viljandi sihtkohtade esindajad, EAS turismiarenduskeskuse, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Tartu Ülikooli Pärnu kolledži ja Haapsalus asuva Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskuse esindaja. 

 Eesti Avastamata Aarete EDEN sihtkohtade koostööseminar

MTÜ Lääne-Eesti Turismi korraldas 9.12.2019 Pärnus Viiking Spahotellis koostööseminari kõigile varasematele EDEN konkurssidel nomineeritud sihtkohtadele.  Kuna 2019 konkursi teema olil tervise- ja heaoluturism, siis fookuses olid loomulikult 2019 aasta võitja Pärnu ja 2019 aasta finalistid. 

Koostööseminari hommikune sessioon algas EDEN-algatuse tutvustamisega, projektijuht Sille Roomets andis ülevaate EDEN algatusest, Eesti Avastamata Aarete konkursist ja 2019 tulemustest. Uued Eesti Avastama Aarded Pärnumaa, Saaremaa ja Haapsalu kasutasid võimalust ja esitlesid sihtkohti just tervise- ja heaoluturismi võtmes. 

Taru Ülikooli Pärnu kolledži õppejõud Heli Tooman tutvustas osalejatele terviseturismi mõisteid ja heaolukontseptsioone laiemalt, sellele järgnes Marit Piirmani juhtimisel arutelu ja workshop heaoludimensioonide mõtestamisest ja nende kasutamisest sihtkohtade arendamisel. 

Päeva teises osas tutvuti EDEN sihtkohtade konkursi 2019 aasta võitja Pärnumaa heade praktikatega. Estonia SPA and Resort hotellis tutvustati tervise- ja heaoluturismi arendamist, kohalike ressursside ja pärandi kasutamist tootearenduses ja turundamisel, tutvuti Active Spa ning “Ehe ja Eestimaine” tootekontseptsiooniga. 

Konkursi „Eesti avastamata aarded 2019. Tervise- ja heaoluturism” 
võitja selgub Eesti Turismikonverentsil 26.09 Haapsalus

26.-27. septembril 2019 toimub Haapsalus turismikonverents “Sihitult või sihitult?”.  Konverentsi raames tunnustatakse Lääne-Eesti parimat turismitegu ja turismitegijat ning kuulutatakse välja Eesti EDEN tervise- ja heaoluturismi sihtkoht

Konverentsil esinevad turismivaldkonna rahvusvahelised tipud, üheks peateemaks oli heaoluturism. Lisaks räägitakse andmete kogumisest ja kasutamisest turismiäri suurte otsuste tegemisel ning kohaturundusest. 

EDEN ESTONIA 2019 projekti raames toimub konverentsi üks mooduleid, mis on pühendatud heaoluturismile. Tunnustatud heaoluturismi visionäär László Puczkó, kes on analüüsinud terviseturismi Maailma Turismiorganisatsiooni tellimusel, avab heaoluturismi tagamaid. “Kuidas aju teab, et tal on hea olla?” arutleb Kristjan Port ning Leedu heaoluturismisihtkohti tutvustab Leedu Spaliidu tegevjuht Lina Nosevic. Paneelis “Turism – suur osa heaolust või heaolu – suur osa turismist” diskuteerivad Kristjan Port Tallinna Ülikoolist, Sari Sopanen Pärnu Hedon Spast, Kaia-Kaire Hunt Hundiallika keskusest, Maret Sukles Haapsalu Fra Mare Spast ning Pärnu abilinnapea Rainer Aavik.

Lääne-Eesti turismitegijad, VisitEstonia turismiteo auhind ja Eesti EDEN heaoluturismisihtkoht 2019 kuulutatakse välja 26.09 õhtul Haapsalu kuursaalis toimuval pidulikul tunnustamistseremoonial.

Konverentsi modereerib Andres Torm. 

Konverentsi korraldavad MTÜ Lääne-Eesti Turism, Visit EstoniaHaapsalu linnprojekt EDEN ESTONIA 2019SA Läänemaa. 

Konverentsi info leiad siit. Pressiteate leiad siit.

Konkursi „Eesti avastamata aarded 2019. Tervise- ja heaoluturism” 
finalistid on selgunud

MTÜ Lääne-Eesti Turismi poolt korraldatud konkursil „Eesti avastamata aarded 2019. Tervise- ja heaoluturism” osales 8 Eesti  turismipiirkonda ja -sihtkohta, kelle tervise- ja heaoluturismi tooted on jätkusuutlikud ja põhinevad sihtkoha loodus-, kultuuri- ja ajaloopärandil. Kandidaadid olid Saaremaa, Hiiumaa, Pärnumaa, Haapsalu, Laulasmaa, Setomaa, Narva koos Narva-Jõesuuga ja Peipsimaa. 

Kandidaatide seast valis Eesti rahvuslik žürii välja 5 finalisti. Edasipääsejad on Narva-Jõesuu ja NarvaSetomaa piirkond koos Värskaga, Haapsalu,  Saaremaa ja Pärnu. 

Viie finalisti seast valib rahvusvaheline žürii välja võitja, kes kuulutatakse välja 26-27.09.2019 Haapsalus toimuval turismikonverentsil.

Pressiteate leiad siit.

Konkurss „Eesti avastamata aarded 2019. Tervise- ja heaoluturism”​

Konkursile on oodatud osalema sihtkohad, mille heaoluturismi tooted põhinevad sihtkoha looduse, kultuuri- ja ajaloopärandil ning vaimsetel ressurssidel.

Konkurss „Eesti avastamata aarded“ on seotud Euroopa Komisjoni poolt algatatud projektiga “European Destinations of Excellence” (EDEN), millest Eesti võtab osa seitsmendat korda. EDEN algatus põhineb temaatilistel konkurssidel, mille võitjad moodustavad koostöövõrgustiku edasisteks piirkondade arendus- ja turundustegevuseks ning juba auhinnatud sihtkohtade turundusprojektides.

EDEN 2019 konkursil saavad sihtkohta esindada:

  • – Kohalikud omavalitsused, kellel on piisav võimekus juhtida sihtkohta;
  • – Sihtkoha turismiarendusorganisatsioonid, kes on registreeritud äriregistris ja on selgete sihtkoha arengu eest vastutavate ülesannetega;
  • – Esindava organisatsiooni kontaktisik valdab inglise keelt;
  • – Organisatsiooni inim- ja rahaline ressurss ei sõltu ainult välisrahastusest ja põhineb vähemalt 2 aasta perspektiivil.

Mis on konkursi eesmärk?

2019 aasta konkursi eesmärgiks on tunnustada neid Eesti sihtkohti, kes arendavad turismipakkumist heaoluturismi võtmes, mis põhineb looduslikel, kultuurilistel, ajaloolistel ja vaimsetel väärtustel. Konkursil valitakse kandidaatide seast esmalt välja 5 finalisti, kelle hulgast valib rahvusvaheline žürii välja võitja. Võitja kuulutatakse välja 26-27.09.2019 Haapsalus toimuval turismikonverentsil.

EDEN Euroopa koostöövõrgustik

Konkursi kvalifitseerumistingimused 

– Sihtkoht on vähe tuntud kuid omab rahvusvahelist turismipotentsiaali;- Pakutavad heaoluturismitooted on saadaval olnud vähemalt kaks aastat ja põhinevad sihtkoha looduse, kultuuri, ajaloo ja vaimsetel ressurssidel;
-Turundustegevused ja turismiinfrastruktuur ja -teenused on suunatud tervise- ja heaolututurismile;
– Majutus- ja toitlustusteenused on kergesti kättesaadavad;
– Organisatsioon omab võimalusi ja vahendeid EDEN konkursiga seotud projekti juhtimiseks ja läbiviimiseks.

Huvitatud omavalitsustel ja organisatsioonidel palume soovist konkursil osaleda teada anda hiljemalt 10. maiks 2019.a.(piisab e-kirjast ).

Täidetud ja allkirjastatud avalduse vormi ootame tagasi Lääne-Eesti Turismi hiljemalt 17. juuni 2019.a. (digitaalselt allkirjastatud avaldus). Avalduse esitamise perioodil on kõik küsimused ja täpsustused oodatud meilile .

Edasi pääsenud 5 sihtkohta kuulutatakse välja ja neid külastab komisjon 2019. a. augusti II poolesFinaalvooru pääsenutest valib rahvusvaheline žürii välja võitja.

Kontakt:
Anneli Haabu, kommunikatsiooni juht, tel +372 527 0660, [email protected]
Sille Roomets, projektijuht, tel +372 5871 6101, [email protected]

EDEN Konkursi tingimused 2019
Lae alla ja täida konkursil osalemise ankeet: Template CANDIDATE

 

Forest_visitestonia_Arro

EDEN algatuse tutvustus

European Destinations of Excellence (EDEN) on Euroopa komisjoni algatus eesmärgiga:

  • • edendada Euroopas vähem tuntud sihtkohtade nähtavust ja kvaliteeti, tõsta teadlikkust nende mitmekesisusest;
  • • vähendada hooajalisust, tasakaalustada turismivoogusid ja propageerida säästvat turismi tagades nende sotsiaalse, kultuurilise ja keskkondliku jätkusuutlikkuse;
  • • tunnustada jätkusuutliku turismi arendamist,
  • • tunnustada ja toetada sihtkohtade turismiorganisatsioone,
  • • vahetada kogemusi Euroopa tasandil, edendada nii sihtkohtade vahelist võrgustumist kui ka kohalikul tasandil  turismiorganisatsioonide ja erasektori suhtlust.

Projekti elluviija Eestis on MTÜ Lääne-Eesti Turism.

  • Projekti tutvustus

    Projekti EDEN-Estonia 2019 eesmärgid on järgmised:

  • • valida konkursi lõppvooru 5 nominenti, kelle hulgast selgitatakse võitja ehk Destination of Exellence 2019;
  • • tugevdada väike- ja keskmiste ettevõtetete ja sihtkohtade konkurentsivõimet;
  •  tõsta teadlikkust heaoluturismist ja sihtkoha juhtimisest;
  •  tutvustada Eesti heaoluturismi sihtkohti;
  • • aktiveerida EDEN sihtkohtade võrgustumist. 

 Projekti kestvus: 01.04.2019 – 31.01.2020.

Tegevusi toetab Euroopa Liidu Cosme programm summas 26 000€.

Kontakt: Sille Roomets, projektijuht, tel +372 5871 6101, sille(at)westestonia.com

“Käesolev koduleht kajastab autorite vaateid. Programmi korraldusasutused (Euroopa Komisjon, Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises EASME) ei ole vastutavad siis sisalduva informatsiooni eest”