Lääne-Eesti turismi parimate konkurss

Selgusid Lääne-Eesti parim turismitegu 2020 ja Lääne-Eesti parim turismiarendaja 2020

12. novembril anti Pärnus rahvusvahelisel teenusedisaini konverentsil PlayDay üle Lääne-Eesti turismiauhinnad. Hübriidkonverentsil, mis tõi nii veebi kui koha peale kokku ligi 100 ettevõtet, sihtkohtade arendajat ja turismiorganisatsioonide esindajat, selgusid Lääne-Eesti parim turismitegu ja turismiarendaja 2020.

Lääne-Eesti parimaks turismiteoks sai Elamuskeskus Tuuletorn – Windtower Experience avamine Hiiumaal Käinas. Kategooria teise koha pälvis Viirelaid müügikampaania Lätis ning kolmanda koha Visit Saaremaaturunduskampaania #postkaartSaaremaalt.
 
Lääne-Eesti parimaks turismiarendajaks tituleeriti tänavu aga pikaajaline Soomaa turismindust arendav ettevõtja Aivar Ruukel. Tänu Aivarile on Soomaa piirkond jõudnud mitte ainult Eesti vaid kogu maailma kaardile. Ta on loodusmees, kes suudab alati üllatada ning kes on alati valmis nii Pärnumaa kui kogu Eestimaa loodusteemadel kaasa rääkima ja piirkonda esindama. Kategooria teise koha pälvis Saaremaa Vallavalitsuse töötaja ja pikaaegne turismiarendaja Kati Aus ning kolmanda koha saavutas Kaljas Hoppet ning kapten Pekka Rooväli.
 
Parima turismiteo tiitlile nomineerisid veel teiste seas ka Haapsalu ja Läänemaa maitsete aasta välja kuulutamine, Pärnu Valgusfestival ÖÖvalgel, Antarktika 200 ekspeditsioon, Saaremaa Puukooli ja unikaalse pojengiaia avamine, TAFF:fest, Eesti esimene disainimast Soorebane, Haapsalu Seikluspargi avamine ning mitmed teised edukad ettevõtmised. Nominente selles kategoorias oli kokku 28.
 

Lääne-Eesti parima turismitegija nominente oli kokku 10. Nende seas olid veel Hiiumaa Turismiliit, Sander Kopli ja MaineGrupp OÜ, Haapsalu Kultuurikeskus, TS Laevad, NaviCup mobiilirakendus, Saaremaa Muuseum ja Liiva ettevõtlusala rajamine ja keskväljaku uuendamine.

Esitatud ettepanekud vaatas läbi komisjon, mis koosneb MTÜ Lääne-Eesti Turismi, erialaliitude (Maaturism, EHRL, ETFL, SPA Liit) ja EAS-i esindajatest.

 

Varasemad Lääne-Eesti parimad

Parim turismitegu 2019: on Haapsalu linnuse uuenemine

Linnus on üks suuremaid atraktsioone Lääne-Eestis, mis tutvustab haaravalt keskaega nii suurtele kui väikestele külastajatele ja on muutunud aastaringseks atraktsiooniks. Külastajad saavad tutvuda ajalooliste ruumidega, kuhu seni ligipääsu polnud ning müüridele ehitatud treppidelt avanevad uued imelised vaated. 

Lääne-Eesti turismiteo auhinna nominentideks olid ka Pärnu Wasa resorti avamine, ratsavõistlus Classic Pärnu 2019, Saaremaalt pärit Ott Tänaku “The movie” linastus, Haapsalu linnuse uuenemine, alternatiivajaloomuuseumi Thule Koda avamine Saaremaal, Ewert and The Two Dragonsi kontserdi korraldamine Hiiumaal.

Vaata ka https://linnus.salm.ee

Parim turismitegija on Jakob Kose ja  Fishing Village Pärnumaal

 Fishing Village on väike kalasadam, majutus populaarsetes glamuurse kämpingu ehk glamping-telkides, palju aktiivse puhkuse võimalusi lisaks kalastamisele. Ettevõtja korraldab sündmusi ise ja teeb koostööd piirkonna suursündmustega, 2019 suvel avati sadamas kohvik ning kalurikülla leidsid tee Aasia turistid.

Lääne-Eesti parima turismiarendaja nominentideks olid veel Hiiumaa Coop, Pärnu abilinnapea Rainer Aavik, Team Tänak ja Järveoja, turismiäpp Navicup.

Vaata ka http://www.fishingvillage.ee

Parim Turismitegu 2018: Viirelaiu Majakavahi puhkekompleksi arendamine

Viirelaid on pisike saar Muhumaa ja mandri vahel. Mõni aasta tagasi hakkasid ettevõtlikud noormehed Viirelaiu majakavahi eluhoonet korrastama ning rajasid sinna lisaks muidu vajalikke hooneid ja teenuseid. Puhkekompleksi arendamine ei olnud lihtne – saarel puudub sadam ning kõik ehituseks vajalik toodi ise kohale. Nüüdseks on aga kompleksis valminud hubased majutustoad, avarad seminariruumid, saun ning sel aastal edukalt nii külalisi kui ajakirjanikke vastu võetud. Viirelaiu Majakavahi Puhkekompleksi avamisega tehti algust autentsete luksusturismitoodete arendamisega Lääne-Eestis. Eksklusiivsed elamused ja õhtusöögid kuulsate peakokkade ja külalistega, luksuslik privaatsus ja võrratu 360 kraadi merevaade –  oleme läinud tootearenduses järgmisele tasemele.

II koht Pärnumaa Maitsete Aasta. Maaeluministeeriumi valib igal aastal ühe piirkonna Eesti toidupiirkonnaks, keda eriliselt esile tuua. Pärnumaa maitsete aasta meeskond tegi suure töö, et Eesti Toidupiirkond 2018 tiitel sellel aastal Pärnumaale tuua ja väärikalt kanda. Aasta jooksul toimunud toidusündmused aitasid suurendada kohalike toidutootjate ja -pakkujate tuntust ning meelitada Lääne-Eestisse hulgaliselt uusi külastajaid rannarahva toidukultuuri avastama.

III koht Läänemaa Turismi veebirakendus “Suvi Haapsalus”. Haapsalu on Lääne-Eesti tuntud kui suurte omanäoliste sündmuste korraldaja. Läänemaa Turism MTÜ muutis sel aastal oluliselt operatiivsemaks suvesündmuste edastamist koondades kultuurisündmused veebirakenduses kalendrisse, andis võimaluse nende toimumise asukohta otsekohe kaardilt leida ning samuti lisada ka oma isiklik sündmus kalendrisse.  Uus eesti ja inglisekeelne  lahendus võeti vastu väga hästi – mai lõpust kuni tänaseni on rakendust kasutanud üle 10 000 inimese ning erinevaid sündmusi on vaadatud 55 000 korral.

Parim Turismiarendaja 2018: Lottemaa Teemapark OÜ 

Lottemaa teemapargil täitus sellel suvel viies suvehooaeg. Teemapargis töötab suvehooajal kokku üle 150 töötaja, kes kõik on kostümeeritud Heiki Ernitsa ja Janno Põldma joonisfilmidest tuntud Lotte Leiutajateküla tegelaskujudeks. Lottemaal esitatakse päeva jooksul 9 erinevat, Janno Põldma sulest tulnud uuslavastust ning päeva krooniks on Leiutajateküla elanike poolt esitatav kontsert. Lottemaad külastab igal aastal ligi 80 000 külastajat, kellest kolmandik on pärit välisriikidest. 2017 lõpus läbi viidud uuringu järgi märkis enamik külastajaid, et just Lottemaa oligi põhjus, miks suvel Pärnusse perega puhkama tulla.

II koht Festival “Augustiunetus – kunstide öö” sai alguse 2010. aastal, mil käputäis Pärnuga seotud entusiaste ühendasid oma ideed ja energiad eesmärgiga luua suve pikendav ja kultuuri õhutav sündmus.  Kes on korra seda sisse hinganud, see teab, mis on Augustiunetus: kõnniteid ääristavad kauplejad ja üheõhtukohvikud, tänavanurkadel musitseerivad tänavamuusikud ja esinevad tänavateatrid, puude küljes eksponeeritakse kunsti ja põõsaste vahel uuritakse putukaid – kõikjal on tunda mõnusat suvelõpuhõngu. Unetus augustis tõi piirkonda 20 000 külastajat.
III koht Pärnu Muusikafestival on kõrgelt hinnatud klassikalise muusika festival, mis on kasvamas üheks olulisemaks orkestrifestivaliks kogu Euroopas. Festival on toimunud alates 2009. aastast ning selle keskmeks on 2011. aastast olnud Paavo Järvi juhendamisel Eesti Festivaliorkester, mis koosneb parimatest Eesti orkestrites töötavatest muusikutest, välisriikides karjääri tegevatest eestlastest ning paljudest solistidest Euroopa tipporkestritest. Seni esineti vaid Pärnus, kuid käesoleva aastal toimus esimene kontsertturnee Euroopas ning samuti astuti Eesti esimese orkestrina üles Euroopa ühel vanimal ja mainekamal klassikalise muusika festivalil BBC Proms, mida korraldab ringhääling BBC.

Parim Turismitegu 2017: Haapsalu Tšaikovski Festival 

Kunagi kui Pjotr Tšaikovski veetis koos oma kaasmaalastega tavapärast suvepuhkust Haapsalu kuurordis, ei taibanud keegi omistada sellele erilist tähtsust. Oli ju üsna igapäevane, et vene ja eriti Peterburi koorekiht Eesti kuurortides suvitas. Täna oleme harjunud, et Haapsalu promenaadil on Tšaikovski pink, oleme uhked helilooja kuulsas kuuendas sümfoonias kõlava Eesti rahvaviisi katke üle. Loodetavasti muutub sama loomulikuks ka suvine klassikalise muusika suursündmus – Haapsalu Tšaikovski festival. Festival toimus Haapsalus 28. juunist kuni 1. juulini ja on suurima eelarvega ettevõtmine Haapsalus – üheksa kontserdi korraldamine läks maksma 150 000 euro ringis. Festivalil on kaks eesmärki: täita Haapsalu linn iluga, sest Tšaikovski muusika on nii ilus, ja pikemas perspektiivis mängida ära kogu Tšaikovski looming.

II koht Uute praamide tulek (TS Laevad OÜ). Saartel on ühenduste stabiilsus ning kvaliteet ääretult olulised. Ettevõtluskeskkonna arendamisel on saartele ühendused isegi olulisemad kui riigi maksupoliitika. Kunagised ülipikad praamijärjekorrad on nüüdseks asendunud paindlikkuse ja hea teenindusega. Kui vaja, tuuakse liinile lisalaevad ja kui vaja, sõidetakse niikaua kuni kõik kaldal viibijad on kohale viidud. Tänu uutele praamidele ja teeninduskvaliteedi tõusule on sõitjate arv kasvanud aastaga 17-18% ning käesoleva aasta kümne kuuga on TS Laevad saarte ühendamisel teenindanud kokku 826 tuhat sõidukit ja 1,97 miljonit inimest. 

III koht kruiisiturismi käivitamine (AS Pärnu sadam). Kui neli aastat tagasi Pärnu sadama nõukogu koosolekul arutati kruiisilaevade toomist Pärnusse, oldi ebalevad, sest eesmärk tundus aukartustäratavalt keeruline ning idee liialt auahne. Teatavasti on Läänemere huvireisid maailmas kallimate seas ja tundus arusaamatu, millega kaugelt üle keskmise sissetulekuga ja ilma näinud inimesi Pärnusse üleüldse meelitada. Suurtest kahtlustest hoolimata veendi kruiisifirmasid, et Pärnu on väärt külastamist ning rajati aastal 2017. kruiisilaevade vastuvõtmiseks sobilik kai.  Esimene kruiisilaev Serenissima saabus Pärnu Sadamasse 17. juuli 2017. Pärnusse tuli samal suvel veel lisaks kaks kruiisilaeva ning nüüdseks on sõlmitud lepingud juba viie Pärnu huvireisi suhtes. Pärnu sadama (optimistlikes) plaanides oli selline number planeeritud alles ülejärgmiseks suveks…

Parim turismiarendaja 2017: Saaremaa Rally MTÜ

Saaremaa Rally MTÜ on silma paistnud järjepideva ja suurepärase töö eest rallitraditsioonide au sees hoidmise ja edendamise eest Saaremaal. 2017. aastal tõid nad taaskord Saaremaale aasta ühe olulisema turismi- ja spordisündmuse Saaremaa Rally 50. juubeliralli, eesotsas Ott Tänakuga. Tegemist on ühe olulisema pikaajalise traditsioonilise suurvõistlusega Eestis, kus sel aastal osales rekordiliselt 174 võistluspaari 12-st riigist + pealtvaatajate hordid, meeskonnad, kohtunikud jne. TS Laevad andmetel veeti praamidega Saaremaa Rallyga seotud nädalavahetusel kokku üle 32 000 reisija ja ligi 13 000 sõidukit. Saaremaa Rallyt võib pidada ka üheks enim meediakajastust leidnud turismi- ja spordisündmuseks Eestis, mis tõi regioonile nii tuntust kui ka lisatulu kohalikele ettevõtjatele. Saarlased edastavad korraldajatele suure tänu ja sügava kummarduse tehtu eest.

II koht Matsalu Loodusfilmide Festival on eriliselt silma paistnud pikaajalise ja järjepideva arenguga, olles tänavu toimunud juba 15. korda.  Esimene festival toimus Lihulas 2003. aastal ning sai oma nime naabruses asuva Matsalu rahvuspargi järgi. Festival propageerib looduslähedast ja säästvat elulaadi ning põlisrahvaste sügavalt loodusega seotud traditsioonide asutamist. Iga aastal tuuakse vaatajateni sadakond uut loodusfilmi üle kogu maailma sh metsikust loodusest, inimtegevuse ja looduse koosmõjust, keskkonna jätkusuutlikkusest ja looduskaitsest, ekspeditsioonidest ja uurimisretkedest kui ka põlisrahvastest ja nende elust. Aastas on festivalikülastajate arv 7 000 ringis. 15 aasta jooksul on neid kokku juba üle 100 000. Festivali tuntus on levinud üle maailma ning mõistagi on festivali ajal piirkond külastajatest ja loodushuvilistest tulvil.

III koht Raul Sas on mees, kes on oma suurimad võidud saavutanud mitte paraolümpiasportlase dressis, vaid üle terve Eesti ehedat ja ehtsat käsitööd tutvustada ning turustada aidates. Kui 2010. aasta kevadel selgus Läänemaa käsitööliste ümarlauas, et tegijaid on palju, kuid turustada pole kusagil, võttis mees sõnasabast kinni ning avas sama aasta suvel Haapsalu vanalinnas kaupluse Ehe ja Ehtne Käsitöö, millest on saanud üks vanalinna populaarsemaid turistimagneteid aga ka kohalikele tänuväärt ja põnevat avastamisrõõmu pakkuv koht.  Peagi avati Haapsalu vanalinnas ka kohalikku toitu pakkuv Talumehe kõrts. Nüüdseks on käsitöökauplused loodud ka Pärnusse, Tallinnasse ja Viljandisse ning Ehe ja Ehtne Käsitöö kaupluste ketti iseloomustab just see, et vastu võetakse ka paljude väiketegijate väikestes koguses käsitööd. Sest tõeliselt ehe ja ehtne käsitöö saabki olla vaid selline. Nii on nende tegutsemisaastate jooksul kogunenud üle 300 pakkuja ning kõigis kauplustes on müügil kokku üle 85 000 toote.

Parim Turismitegu 2016: Dirhami sadam

Dirhami sadam on väga kvaliteetselt käima läinud arendusprojekt maapiirkonnas. Dirhamis on jahisadam, külalistemaja, toodetakse kalatooteid ja peetakse aastaringselt kõrgetasemelist söögikohta, kuhu sõidetakse värsket ja kohalikku maitsvat toitu nautima nii Tallinnast, Haapsalust ja ka kaugemalt. Suurepärane näide maapiirkonnas turismi arendamisest.

II koht hiidlaste-saarlaste köievedu. 11. juuni õhtul 2016 aastal leidis aset ajalooline sündmus. Üle Soela väina vedasid hiidlased ja saarlased omavahel 10 km pikkust köit, kohtunikeks Vormsi kandi mehed. Antud sündmuse üks idee variante sai alguse 2015. aastal Lääne-Eesti turismikonverentsil Haapsalus eesmärgiga korraldada köievedu kui turundussündmus, mis tooks Hiiumaa ja Saaremaa meediasse positiivse sihtkohana, seljatada negatiivsed praamiuudised enne suure turismihooaja algust ning tuletada meelde, et hiidlaste ja saarlaste omavaheline tögamine pole kuskile kadunud. Sündmuse vastu tundsid huvi ka paljud teised Eesti meediaväljaanded, sh raadio- ja telekanalid, Facebookis jagasid inimesed tormiliselt sündmust oma sõpradega. Kokku oli Saaremaa poolel 608 tõmbajat ja 2000 pealtvaatajat ning Hiiumaa poolel 559 tõmbajat ja 1500 pealtvaatajat. Sündmust kajastati järgnevatel päevadel erinevates meediakanalites ja blogides üle maailma.

Parim Turismiarendaja 2016: Golfer OÜ ja Peter-Kalev Hunt (Pärnu Bay Golf Links ja Saare Golf)

Hr. Peter Hunt on aastaid panustanud Saaremaa  ja Pärnumaa golfikeskuste arengusse, mis on kasvatanud Lääne-Eesti tuntust regioonina turistide seas. Tema rajatud ja arendatud golfikeskused Kuressaares ja Pärnus ei ole mitte üksnes sportimiskohad, vaid elustiilikeskused, mis pakuvad seminari- ja konverentsikorraldamise võimalusi, majutust, kõrgel tasemel restoraninaudingut ja muidugi ka golfi selle kõige tipuks. Peter Hunt on toonud regiooni golfituriste spetsiaalsete lennuliinidega, populariseerinud golfi üldhariduskoolides kehalise kasvatuse tundide aseainena ja juurutanud käesoleval aastal üha populaarsemaks muutuva foot golfi. See kõik annab lisaväärtust Saaremaa ja Pärnumaa turismiarengusse.

II koht Pärnu teemanädalad (Kohvikute nädal, Restoranide nädal, Spaanädal). Kohvikute Nädal on 2015. aasta sügisel algatatud ettevõtmine. Pärnu kohvikupidajad pakuvad kampaanianädala raames omanäolist komplekseinet, mille läbi esitletakse Pärnu parimat kohvikukultuuri. Kohvikute nädala üheks eesmärgiks on tutvustada Pärnu kohvikuid nii kohalikele elanikele kui linna külalistele ning suurendada kohvikute külastamist madalhooajal. Kohvikute Nädal sai loodud Restoranide Nädala eeskujul ning oli omakorda inspiratsiooniks Pärnu Spaanädala korraldamisel. Seega on Pärnu linna oskuslikult loodud uut sünergiat. Need on head näited sihtkoha turundamisest ja ettevõtjate vahelisest koostööst, ühisturundusest madalhooaja elavdamiseks.

Parim Turismitegu 2015: Saaremaa Ooperipäevad

Saaremaa ooperipäevad (korraldaja on Eesti Kontsert) on eestlaste ja paljude välismaalaste kalendris kui iga-aastane üritus. Tuhandeid ooperihuvilisi kokku toov vabaõhufestival on kasvanud üheks suurimaks kogu Läänemere regioonis, pakkudes vaid tipptasemel esitajaid, hingeliigutavat muusikat ning nauditavat äraolemist. Saaremaa ooperipäevi iseloomustavad sõnad: võrratu atmosfäär, hingeliigutav muusika, südantlõhestav ooperitraagika ning Kuressaare linnuse salapärane ilu!

II koht Weekend Baltic Festival. Põhjamaade suurim tantsumuusikasündmus Weekend Festival laienes sel suvel esmakordselt Balti riikidesse – 6-8. augustini toimus Pärnus Weekend Festival Baltic 2015. Algselt Soomest alguse saanud Weekend Festival on publiku hulgas aastatega tuntust kogunud kui festival, kus saab näha ja kuulda kõige kuumemaid tantsu- ja popmuusikaartiste. Kolmeks päevaks hingas kogu Pärnu festivaliga ühes rütmis ning üle terve linna toimunud festivalikontserte, järelpidusid külastas rohkem  kui 90 000 inimest. Läbi suurfestival mastaapse turunduse jõudis Pärnu 2015. aastal paljudesse meediakanalitesse ja seeläbi laiema publikuni kui ei kunagi varem. Weekend on ainsa Eesti festivalina nomineeritud UK Festival Awards auhinnale kategoorias “Parim välismaine festival”.

Parim Turismiarendaja 2015: Heli Müristaja

Heli Müristaja on tegelenud piirkonna arendamisega nii läbi tootearenduse ja sihtkoha koolituste kui ka arengukavade koostamise (viimane näide Matsalu turismipiirkonna turismimajanduse arengukava). TÜ Pärnu kolledži Turismikompetentsikeskuse juhatajana on ta panustanud kaasaegse ja kaasusepõhise õppetöö arendamisse, mis võimaldab teha rohkem tulemusele orienteeritud ja praktilise väärtusega koostööd kohalike ja kaugemal asuvate ettevõtjatega. Tema eestvedamisel kaasatakse kolledži poolt erinevatesse projektidesse piirkonna turismiettevõtjaid ja teisi asjalisi, mis võimaldab neil jagada enda teadmisi ning teiselt saada ideid ja kogemusi juurde.

II koht festival “Augustibluus” toimub 2016.aasta suvel juba 23. korda, programm on jätkuvalt aasta-aastalt kaalukam, publikuhuvi suureneb, arvustused on positiivsed. Augustibluusi visiitkaardiks on eriline õhkkond,  festival muudab Haapsalu linna muusikasõbra jaoks justkui paradiisiks. Festival toob linna jätkuvalt igal aastal olulisel määral turiste, nii et koostöös Haapsalu kultuurikeskusega võib Augustibluusi panust turismiarendusse ja mainekujundusse lugeda äärmiselt suureks.

Parim Turismitegu 2014: Lottemaa Teemapark

Tegu on kohaga, kus mitte ainult lapsed vaid ka täiskasvanud leiavad endas taas lapselikud emotsioonid – see on tõeline kogupere atraktsioon, millesarnase omamisest unistab iga regioon. Lottemaa oli esimesel aastal avatud ainult ühe kuu ja ühe nädala ning selle aja jooksul külastas seda üle 40 000 inimese. See oli enam kui Lottemaa loojad julgesid loota ning nende üllatuseks oli selle sees suur hulk lätlasi – 35 protsenti. Ja seda olukorras, kus Läti turul polnud veel reklaamikampaaniat tehtud.

II koht Kärdla sadam. Sadam aitab regioonis igakülgselt kaasa turismi arendamisele, avades merelt tulnud külalistele pikki aastakümneid suletud olnud mereväravad ning juba esimese hooaja külastajate arv ületas kõik prognoosid mitmekordselt.

Parim Turismiarendaja 2014: A Le Coq Muhu väina regatt

Muhu Väina regati näol on tegemist Eesti ühe vanema ja jätkusuutlikuma, juba pea 60 aastat kestnud sporditraditsiooniga. Tänavu püstitati regatile registreerumisel uus osalejate rekord. Eesti pikimate traditsioonidega avamere purjetamisvõistlusel osales sel aastal läbi ajaloo suurim arv jahte – 116 jahti, millest 90 oli Eestist, 8 Venemaalt, 8 Lätist, 6 Leedust ja 4 Soomest, kokku pea 730 purjetajaga pardal. Muhu Väina regati puhul on tegemist suure koostööprojektiga, kuna võistluse korraldamisega on seotud nii ESS Kalev Jahtklubi Tallinnast, Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Selts kui Eesti Jahtklubide Liit. Nii suurejoonelist ja mitut maakonda hõlmava ürituse puhul on koostöö projektile vaid kasuks ja teisiti olekski seda raske korraldada.

II koht Georg Ots SPA-hotell. Turistide poolt hinnatud Georg Ots Spa Hotel tegi läbi peale uuenduskuuri ning lisaks välimusele on muutunud ka sisu – aina rohkem saaremaisuse poole. Kui varem on Gospa uhkust tundnud selle üle, et nende köögis kasutatakse pea eranditult saaremaiseid tooraineid, siis nüüd on sama suund võetud ka spaahoolitsuste poolel – kasutada püütakse saaremaiseid vahendeid: Saaremaa kive, liiva, mett, punavetikat, ürte. 

Parim Turismitegu 2013: Kärdla Kohvikutepäev

Seitsmendat korda toimunud Kärdla Kohvikutepäevast on tänaseks saanud Hiiumaa suvede üks tippsündmusi, Hiiumaa oma ASI. See on sündmus, millest tullakse osa saama nii lähedalt kui kaugelt, nii kodumaalt kui välismaalt.

Napilt teiseks jäänud Tall Ships Races Cruise-in-Company tõi Saaremaale Saaremaale ja Lääne-Eesti sadamatesse  läbi aastate uhkemaid laevu, milliseid siinmail pole ilmselt ennem nähtud. Isegi ilmataadi vingerpussid ei suutnud korraldusmeeskond kõigutada ja pealtvaatajateni toodi suurepärane üritus.

Parim Turismiarendaja 2013: A2 Racing MTÜ ehk auto24ring

Auto24ring on Eesti ainuke autode ja mootorrataste ringrajasõiduks mõeldud suletud rada. Ringraja avamisega on oluliselt suurenenud motospordi ja muude ringrajal toimuvate sündmustega seotud külastajate arv nii  Pärnumaal kui kogu regioonis.

Teiseks jäänud Orjaku sadam on tunnustamisväärt näide mitme osapoole koostööst väikese sadama arendamisel, kus kogukonna ja omavalitsuse pingutustel loodud väärtused on tekitanud juurde ka kohalike ettevõtjate poolt pakutavad lisateenused – sadamas pakuvad eraettevõtjad majutusvõimalust, avatud on pubi, soetatud on vesijalgrattad ja uuel hooajal avatakse ka jalgrataste laenutus.

Parim Turismitegu 2012: Pärnu Jääfestival ja Haapsalu Joogafestival

Tegemist oli tasavägise võitlusega, mistõttu kuulutati välja kaks võitjat. Pärnu Jääfestival on 9-päevane tugev madalhooaja festival, saavutades 2012.aastal maagilised 20 000 külastajat. Jääfestival paistab silma suure koostöövõrgustikuga hõlmates üle 90 koostööpartneri ning on saanud nähtavaks ka välisturgudel. 

Haapsalu Joogafestival toob mitme päeva jooksul regiooni arvukalt tervislikust elulaadist hoolivaid inimesi. Joogafestivalil on suur potentsiaal laieneda ka hooajavälisele perioodile. Festival sobib väga Lääne-Eestisse, kuna joogaõpetuse holistiline lähenemine tervisele toetab senise kuurorditraditsiooni jätkamist.

Parim Turismiarendaja 2012: AS Väinamere Liinid ja OÜ Matkavekka Eesti

Tegemist oli tasavägise võitlusega, mistõttu kuulutati välja kaks võitjat. Väinamere Liinid paistsid eriliselt silma oma modernsete, mugavate ja ökonoomsete parvlaevadega. Käepärane broneerimissüsteem on andnud uue tõuke saarte ja mandrivahelisele liiklusele. Aasta näitas, et tegu oli regiooni turismiarengu jaoks ülivajaliku investeeringuga. Lääne-Eesti saartele saamine on nüüd kiire ja lihtne, mis toetab positiivselt Lääne-Eesti turismikuvandit.

Matkavekka lennutas 68-kohalise lennukiga Soome turiste Kuressaarde ja Pärnusse erinevatest Soome linnadest. Lendude organiseerimine on olulise tähtsusega mõlemale sihtkohale turismiarengu seisukohalt ja samuti mõlema lennujaama edasistes arengutes.